Chiaroscura
The Foscarini Chiaroscura is a stylish floor lamp that is known for its unique lighting effect. It combines light and shade in a creative way to create a pleasant atmosphere. This LED lamp with cord dimmer is available in dark red or titanium.
Descripción
The Chiaroscura floor lamp has a delicate and visually light body consisting of three half arches with a special triangular cross-section. It is both simple and expressive thanks to its structure, which alternates matt and glossy surfaces made of extruded, liquid-coated aluminium and PMMA longitudinal prisms, ensuring both light transmission and pleasant light distribution. The Foscarini Chiaroscura reinterprets the classic luminator and enriches it by emitting a strong, indirect light from the LED spotlight at the top, as well as indirect light onto the wall or diffuse ambient light at the sides. The luminaire is available in a dark red or titanium structure. The cord dimmer on the supply cable allows the brightness to be individually adjusted.
Tecnología
| País de origen |
Italia |
|---|---|
| Fabricante | Foscarini |
| año | 2021 |
| lámpara pie | Ø25 cm |
| Color del cable | schwarz |
| longitud del cable | 250 |
| Regulación de intensidad | atenuador de cable |
| conmutabilidad | en la línea de alimentación |
| Potencia en vatios | 37 W |
| LED # | inclusive |
| Índice de reproducción cromática (CRI / Ra) | >80 |
| El flujo luminoso en lm | 4730 |
| Temperatura de color en kelvin | 2.700 blanco cálido extra |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | LED |
| reemplazo de la bombilla: | en el fabricante / en la fabrica |
| Dimensions | H 183 cm |
Italia