Atollo 239
[Vico Magistretti]
Descripción
The Oluce Atollo 239 is a medium sized table lamp. It has a black body and a black lamp shade. The shade is inside white. In the Atollo 239, two E27 lamps are fitted. In addition, the lamp also features a cord dimmer, over which the light intensity can be continuously adjusted.
Tecnología
| País de origen |
Italia |
|---|---|
| Fabricante | Oluce |
| Diseñador | Vico Magistretti |
| año | 1977 |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | Leuchtmittel/Bulb |
| material | metal |
| superficie | negro |
| Atenuación | cable de dimmer |
| Base / Portalámparas | E27 |
| Color interior Pantalla | blanco |
| Diamètre de l'ombre | 38 cm |
| Dimensiones del soporte de la lámpara | ∅ 15 cm |
| El rendimiento del sistema | 2 x 75 Watt (max.) |
| Dimensions | H 50 cm |
Italia