White Moons 1 Pendulum
[Daniel Klages]
Description
The Licht im Raum White Moons 1 Pendulum has a single lamp shade to emit its light primarily downward. There are also offered pendant lamps with more shades or rows of shades. Daniel Klages designed this lighting collection in 2016 and already won awards for the White Moons lamps. This lamp is supplied with a polished stainless steel suspension. On request, the lamp is also available with a brass suspension.
Technique
| Country of Manufacture |
Germany |
|---|---|
| Manufacturer | Licht im Raum |
| Designer | Daniel Klages |
| Year of design | 2016 |
| Protection class / IP rating | IP20 |
| Contents of the package | LED 230 Volt |
| Diameter in cm | 16 |
| material | porcelain, stainless Steel |
| cable color | black |
| cable length | 200 cm |
| Height adjustment | height determinable |
| dimming | dimmable on site |
| Base / Socket | E27 |
| Wattage | 7.2 W |
| LED | inclusive |
| canopy dimensions | ∅ 7 cm |
| bulb exchange | on site itself |
| Dimensions | Ø 16 cm |
Germany