Polaris Bollard Light Type 42
Description
Technique
| Manufacturer | NEXOLIGHT |
|---|---|
| Bulbs included | No |
| Light Series | Polaris |
| color temperature (kelvin) | 2700K |
| Protection class / IP rating | IP65 |
| LED | included |
| LED replaceable | yes |
| Materials | Aluminium, cast aluminium, stainless steel, lighting element made of clear glass, with screen printing |
| Power in watts | 1 x 3.5 W LED W |
| luminous flux | 300 lm |
| diameter | 14 cm |
| Dimensions | Ø 14 cm | B 14 cm | H 30 cm |